herbata zielona

Zielona herbata – od liścia do aromatycznego napoju

Bogata historia herbaty

Zielona herbata jest znana i ceniona na całym świecie za swoje korzyści zdrowotne. Posiada także wyjątkowy smak, który jedni kochają, a inni omijają z daleka. Niezależnie jednak od preferencji konsumentów, herbata zielona ma za sobą bogatą historię i skomplikowany proces produkcji. Jak więc dokładnie powstaje ten wyjątkowy napój, który od wieków jest integralną częścią wielu kultur?

Historia zielonej herbaty sięga tysięcy lat wstecz, z korzeniami w Chinach. Według legendy, cesarz Shen Nong odkrył herbatę przypadkowo. Stało się to około 2737 r. p.n.e., kiedy liście herbaty wpadły do jego filiżanki z gorącą wodą. Od tego czasu dobra herbata stała się nieodłącznym elementem chińskiej kultury. Następnie kultura picia herbaty rozprzestrzeniła się na całą Azję i resztę świata.

Jak powstaje zielona herbata?

Nie wiadomo ile prawdy jest w powyżej przytoczonej legendzie. Niemniej jednak, obecnie zielone herbaty świata przechodzą o wiele dłuższy proces, niż przypadkowe zaparzenie świeżego liścia we wrzątku. Zielona herbata, w przeciwieństwie do czarnej, nie jest fermentowana. Pominięcie tego procesu pozwala jej zachować charakterystyczny zielony kolor i bogactwo przeciwutleniaczy.

  • Zbieranie liści: Wszystko zaczyna się od ręcznego zbierania młodych, świeżych liści herbaty. Najlepsze są te, które zbiera się wczesną wiosną. Oczywiście ręczne zbiory, oznaczają najlepsze herbaty. W budżetowych herbatach próżno szukać tak dobrej jakości liści zbieranych ręcznie.
  • Więdnięcie: Liście są następnie rozkładane, aby delikatnie więdnąć. Dzięki temu odparowuje nadmiar wody.
  • Podgrzewanie: Aby zapobiec fermentacji, liście szybko się podgrzewa. W Chinach często praży się je w dużych wokach. Natomiast w w Japonii stosuje się metodę parzenia.
  • Rozwijanie: Liście następnie roluje się, co pozwala uwolnić olejki eteryczne, nadające herbacie jej charakterystyczny aromat.
  • Suszenie: Ostatecznym etapem jest suszenie liści, które zatrzymuje wszelkie procesy enzymatyczne i zachowuje właściwości liści.
  • Sortowanie i pakowanie: Po suszeniu liście sortuje się według wielkości i jakości, a następnie pakowane w szczelne opakowania.

Dopiero po ostatnim etapie można przystąpić do transportowania herbat do dystrybutorów. Często w międzyczasie herbaty przepakowuje się jeszcze w mniejsze opakowania z logo sklepu bądź producenta. W ostatnim etapie sklep z herbatami może dostarczyć odbiorcom wyselekcjonowany towar.

Jakość ma znacznie

Jak w każdym innym towarze, także tutaj można nabyć najlepsze herbaty oraz ich marne odpowiedniki. Warto kierować się jakością, a jeśli nie posiadamy dostatecznej wiedzy w tym zakresie, pomocą posłuży sprzedawca w dobrym sklepie z herbatami. Nie zawsze dobra herbata musi być droga, jednak zbyt niska cena jest pierwszą wskazówką, że mamy do czynienia z nie najlepszym towarem.

Previous Article