herbata czerwona

Herbata czerwona

Herbata czerwona nie do końca czerwona

Jednym z najczęściej wypijanych napojów jest herbata. Szczególnie jesienią i zimą, kiedy robimy wszystko co się da, aby się ogrzać. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z dużej ilości rodzajów herbaty. Najpopularniejszą jest oczywiście klasyczna czarna, a ostatnio także zielona herbata. Mniej znana jest herbata czerwona. Różni się ona od wyżej wymienionych, gdyż w procesie jej wytwarzania zachodzi także fermentacja, a nie tylko suszenie. Jej nazwa wzięła się z koloru suszu herbacianego. Po zaparzeniu niekoniecznie jest czerwona. Należy parzyć ją około 4 minut w temperaturze 90 stopni Celsjusza, aby była dla nas jak najbardziej wartościowa.

Właściwości, jakie ma herbata czerwona

Warto zwrócić uwagę na liczne korzyści zdrowotne, gdyż herbata czerwona zawiera składniki odżywcze takie jak magnez i chrom. Poza tym praktycznie nie ma kalorii i wspomaga metabolizm, a więc świetnie nadaje się dla osób przeprowadzających dietę odchudzającą. Właściwości moczopędne czerwonej herbaty ułatwiają pozbycie się toksyn z organizmu. Dodatkowo ma właściwości uspokajające i wspomagające koncentrację. Szklanka czerwonej herbaty świetnie nadaje się jako zamiennik kawy, gdyż zawiera kofeinę.

Rodzaje herbat czerwonych

Istnieją trzy rodzaje czerwonej herbaty: Pu-erh, Puszong i Oolong. Pierwsza z nich jest najbardziej popularna i najłatwiej ją dostać na polskim rynku spożywczym. Ma bardziej gorzki smak niż zwykła, herbata czarna, dlatego często dodaje się do niej różne aromaty, aby tą gorycz zneutralizować. Z gatunku herbaty Puszong często powstaje herbata jaśminowa, poprzez dodanie suszonych kwiatów. Poleca się ją do wsparcia pracy wątroby i metabolizmu. Natomiast herbata Oolong poddawana jest fermentacji trochę dłużej niż dwie pierwsze. Wyróżnia ją charakterystyczny kwiatowy aromat, a często jest również nazywana herbatą niebieską.

Zestawy herbat na własny użytek i na prezent

Gatunki herbat czerwonych mogą nieco różnić się walorami smakowymi i właściwościami zdrowotnymi, ze względu na różną długość fermentacji. Z pewnością jednak wszystkie można polecić jako ciekawy napój nadający się do codziennej diety. Zestaw herbat czerwonych to bardzo dobry pomysł, jeśli chodzi o prezent. Także, jeśli nie mamy pomysłu na świąteczne prezenty, warto wziąć taką opcję pod uwagę. Z pewnością sprawimy tym radość naszym bliskim, bo kto nie lubi spędzać wieczorów na rozmowach nad kubkiem, w którym znajduje się aromatyczna herbata zimowa?

Previous Article