Herbaty świata w torebkach i puszkach
Różnie opakowane herbaty świata
Smakoszy gorącego złocistego herbacianego płynu jest bardzo dużo. Herbaty świata składające się z suszonych liści specjalnych odmian herbaty bądź owoców i płatków kwiatów usatysfakcjonują każde podniebienie. Kupując, zwracamy uwagę nie tylko na nazwę produktu, ale także na wygląd kartonika lub innego opakowania. Dużo zależy też od nazwy producenta, któremu zaufaliśmy.
Czy opakowanie ma znaczenie?
Dużo uwagi poświęcamy opakowaniu. Im ładniejsze pudełeczko, czy puszka lub torebka, tym bardziej mamy ochotę kupić daną herbatę. Niektóre herbatki w saszetkach zyskały bombonierkowe opakowanie, a każda saszetka dodatkowo zapakowana w maleńką papierową torebkę. Wszystko jest pięknie kolorowe, zachęcające do nabycia. Sklep z herbatami może pochwalić się niezliczoną ilością rodzajów i mieszanek herbat. Oprócz tego są tam jeszcze różne akcesoria do parzenia, piękne filiżanki ze spodeczkami, imbryczki, łyżeczki itp.
Taki sklep może pochwalić się również zestawami upominkowymi. Jakże pięknie wyglądają zestawy herbat umieszczone w wiklinowych koszykach. Od razu mamy ochotę na sprezentowanie tak kusząco wyglądających herbat naszej mamie, babci, po prostu komuś bliskiemu, którego darzymy sympatią. Uwielbiamy ładne opakowania. Są one głównym aspektem, dzięki któremu dajemy się skusić na zapłacenie i zabranie do domu.
Raczej nie myślimy, czy dane opakowanie jest dobre, odpowiednie do zawartości. Jednak na tym też powinniśmy się skupić. Bez względu na to, czy to herbata czerwona, czy inna, ważną sprawą jest, by producent nie dopuścił do zbyt szybkiego zwietrzenia herbaty. Dlatego w kartonowym pudełku znajdziemy sypką herbatę zapakowaną dodatkowo w folię. Metalowa puszka będzie mieć w środku susz zapakowany w papierową torebkę.
Herbaty ekspresowe pakowane są w dwojaki sposób. Przeważnie obydwie w kartonowych pudełkach powleczonych folią, a w środku pojedynczo ułożone saszetki w papierowej obwolucie lub bez niej. Saszetki wykonane są z cieniutkiej bibułki lub ekologicznej siateczki. Wszystko po to, by łatwo ją było zaparzyć i nadać jej niepowtarzalny rytuał.
Odpowiednie materiały
Pierwsze saszetki herbaty produkowano z jedwabiu. Z czasem zostały zastąpione papierowymi i najczęściej była w nie pakowana herbata czarna. Obecnie mamy nie tylko tradycyjną czarną, ale wielosmakową i kolorową, a wraz z nimi pojawiły się inne rodzaje saszetek. Wykonane są np. z nylonu termoplastycznego, polipropylenu, folii z politereftalanu etylenu. Okazuje się, że takie zamienniki jedwabiu są szkodliwe dla zdrowia. Dlatego decydując się na herbatę w saszetkach, czytajmy etykiety, sprawdzajmy, czy producent umieścił informację o użyciu bezpiecznych materiałów do jednorazowych opakowań.
Jeżeli nie ma żadnej informacji na ten temat, pomyślmy, czy warto taki produkt nabyć. Szukajmy tylko takich, które nie budzą w nas żadnych wątpliwości. Nie narażajmy się na ryzyko wprowadzenia wraz z zaparzonym płynem substancji trujących, wywołujących choroby.
Najlepsze herbaty to te w liściach, do zasypania w imbryczku. Zalewamy susz w imbryczku wrzątkiem. Przygotowaną w ten sposób esencję rozlewamy do filiżanek lub szklanek, garnuszków. Po czym dolewamy gorącej wody z czajnika, jeżeli mamy ochotę na coś ciepłego lub zimnej, jeśli chcemy się ochłodzić. Smak tak przygotowanego napoju jest niepowtarzalny, a chwila degustacji – wyjątkowa.